Jdi na obsah Jdi na menu

Obrazek

Mírový štafetový běh pracujících Kladenska napříč ČSSR

5. září - 9. září 1987

Tento štafetový běh uspořádala kladenská pobočka Liga 100 ve spolupráci s OV ČSTV na počest 70. výročí VŘSR, 45. výročí vyhlazení Lidic a Ležáků, 43. výročí SNP a 30. výročí založení ČSTV.

Běželi: Václav Klos, Karel Bodlák, Jiří Pelc, Rudolf Kusebouch, Zdeněk Kučera, Leoš Kučera, Zdeněk Skalák, Václav Chabr, Ladislav Tlustý, Pavel Pondělíček, náhradníky byli Rudolf Stubiger, Josef Houska a Pavel Horych.

Plán byl, zvládnout 1000 km v deseti bězích za 100 hodin. Systém štafety: nonstop běh střídajících se deseti běžců, výměny po jedné hodině, hodinu před vlastním startem jel střídající běžec v doprovodném autě, takže přestávka na odpočinek byla vždy 8 hodin.

Start byl v Aši dne 5. září v 18 hod na náměstí. Vyběhli všichni, aby spolu s místními sportovci doprovodili na prvních metrech Vaška Klose.

Obrazek

Po kilometru všichni nasedli do autobusu, který čeká po 12 km na běžce.

Obrazek

Do auta, které se pohybuje kolem běžce nasedají Karel Bodlák s náhradníkem Josefem Houskou. Jako doprovod na kole se vystřídali Josef Houska, Václav Čížek, Josef Jelínek (lékař) a Pavel Horych.Vašek uběhl za první hodinu 16 km. Již po první sérii bylo jasné, že tempo je příliš rychlé. Vedení (Václav Čížek a Franta Špergl) nabádalo všechny k rozumu, ale marně.

Průměr na hodinu byl 13,35 km, průměr na 1 km 4:37, průměrný věk běžců 37 let. Lékař výpravy zasahoval pouze třikrát. Pobolívání kolena Jirky Pelce a Zděnka Skaláka spravila akupunktura, jehla však byla použita i na puchýře Vaška Klose. Přes nepravidelné a vlastně dost problematické stravování nebyly vůbec zažívací potíže (k jídlu byla kuřata, vánočky, chléb, rohlíky, vločky, tvaroh, pudinky, sýry, salámy, řízky). Když to vyšlo, zastavil se autobus u restaurace, pily se minerálky, sodovky, pivo, čaj a káva. Po skončení akce byl zjištěn váhový úbytek 2,5 až 3 kg.

Všichni běžci byli výborně připraveni, takže ani v závěrečných hodinových úsecích rychlost vůbec neklesala. Kromě vlastního běhu navštívili místa spojená s historií - Lidice, Ležáky, Bánskou Bystricu, Nemeckou, Švermovo, Košice.

Do cíle ve Vyšném Nemeckém přijela 9. září běžce přivítat delegace OV ZPB okresu Michalovce. Při návštěvě památníku obětí druhé světové války na území SSSR byli i tam běžci slavnostně přivítáni delegací krajských stranických a mírových organizací města Užhorodu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak plynuly dny a noci, až konečně ve středu 9. září ve 2 hod 12 minut přibíhají na sovětskou hranici ve Vyšném Německém.

Obrazek

Celkový čas štafety byl 80 hodin 12 minut (rekord ve skupinovém přeběhu ČSSR ze západu na východ). Každý běžec základní sestavy uběhl osm celých hodinových úseků, dále 2,5km v poslední části a společné 2km na startu a v cíli.