Jdi na obsah Jdi na menu

Dálkové běhy na Kladensku

dálkový běh 100 a 50 kilometrů ZA KLADNO ŠTÍHLEJŠÍ se poprvé uskutečnil dne 9. července 1977 v rámci XII. ročníku pochodu Za Kladno štíhlejší, tradičně pořádaný oddílem atletiky Lokomotiva Kladno v čele s hlavním organizátorem Ivo Domanským.

Obrazek

50 km běh měl start v sobotu v 7.30 hod. 50 km trať vedla z Kladna přes Chyňavskou myslivnu, Dolní Bezděkov a Dobrou, dále přes Velké Přítočno do Lidic, odtud přes Hřebeč do Kladna.

Trasa 100 km vedla ze hřiště Loko Kladno přes Unhošť, Rudnou, Nučice, Tuchlovice a Chýnici do Černošic, odtud přes Vonoklasy, Mořinku, Karlštejn, Koněprusy, Popovice, Králův Dvůr do Nižbora, odkud směřovala přes Malé Kyšice a Braškov zpět do Kladna.

Stokilometrová trať měla favorita v jednom z nejlepších tehdejších specialistů Václavu Kameníkovi, která také postupně setřásl všechny soupeře a první protrhl symbolickou cílovou pásku.

Březen 1978

2. ročník dálkových běhů Lokomotivy Kladno na 50 a 100 km se konal za početné účasti vytrvalců registrovaných i neregistrovaných, ale za chladného, až mrazivého počasí. Trasa stovky vedla z Kladna přes Slaný, Zlonice a Straškov na Říp, zpět přes Velvary a Kralupy, trasa padesátky vedla z Kladna do Kralup/Vlt. a zpět.

3. ročník dálkového běhu na 50 a na 100 km ZA KLADNO ŠTÍHLEJŠÍ

9. a 10.březen 1979 - mimořádně chladné počasí, sníh. Vzhledem k ročnímu období byla trať přesunuta na silnice II. a III. třídy v okresech Kladno, Rakovník, Beroun a Praha - západ. V kategorii stovkařů podal vynikající výkon tehdejší nejlepší čs. veterán Jindřich Čistota z KIN České Budějovice, který se přibližně po 40. km dostal do čela a svůj náskok zvyšoval až na závěrečných 120 minut. Někteří běžci se ani tentokrát nevyhnuli orientačním potížím. Závod byl odstartován v pátek 9. března o půlnoci.

Početné pole padesátkařů odstartovalo v sobotu 10. března v 8.30 hod. Kvalitu zajišťovali především maratónský reprezentant Jiří Lupoměch (LIAZ Jablonec) a Oldřich Kamenský (Sok. Žabovřesky).

Obrazek

Tento ročník se konal na nových okruhových tratích mezi Kladnem, Braškovem, Bratronicemi a Chyňavskou myslivnou. Stovkaři běželi tento okruh celkem čtyřikrát, padesátkaři dvakrát. Start a cíl byl u hřiště Lokomotivy. překvapivě velký byl zájem o trať 50 km, kde se prezentovalo 49 běžců (3 ženy), doběhlo 44 (2 ženy). Na stovku se vypravilo 18 závodníků, doběhlo 17.

Stovka odstartovala v 7 hodin ráno, limit 16 hodin byl dostačující. Ve velkém stylu zahájil závod Šoch, který bezpečně vedl až do 60. km, pak však odstoupil pro svalovou únavu. Bez potíží pak zvítězil Potůček v celkem dobrém čase.

Velkým překvapením skončil závod žen, kde nadějná Bajerová jasně převyšovala maratónskou reprezentantku Rulcovou už od prvních kilometrů.